איך לתכנן תקציב נכון לפרויקט אדריכלות ועיצוב פנים?

מה הם הפרמטרים החשובים בתכנון תקציב לעיצוב הבית? מה המחיר שעיצוב פנים גובה מאיתנו וכיצד ניתן לנהל את זה נכון?
דרך בחינת הרגלי היום יום שלנו נוכל למקד את המטרות שלנו לחסוך זמן ועלויות.
כל הפרטים בכתבה הבאה >>

על מנת לגשת בצורה נכונה לפרוייקט אדריכלות ועיצוב פנים עליכם לערוך עם עצמכם בדיקה פשוטה, דרך שאלות ממוקדות לבחינת המטרות והצרכים העיקריים שלכם. אחרי שהבנתם מהם, תוכלו לחלק את תקציב הזמן והכסף העומד לרשותכם בצורה היעילה ביותר.

בחינת המצב האישי

ראשית עלינו לקחת בחשבון את מצבנו המשפחתי, מצבנו חברתי, גילנו ועיסוקנו. לכל אחד מאתנו יש צרכים אחרים ורצונות שונים.  האם אתם מגדלים חיות מחמד בבית? אוהבים חתולים או כלבים? פרטים אלה משפיעים על עיצוב הבית. קחו בחשבון את התחביבים שלכם, האם הם דורשים פינה משלהם? 

צרכיו ורצונותיו של אדם הנמצא בתחילת דרכו והוא סטודנט ללימודי פסיכולוגיה יהיו  שונים מאלה של אישה יחידנית לילדה, בעלת חתול או משל משפחה צעירה עם שניים או שלושה ילדים קטנים. 

תכנון נכון של תקציב לעיצוב הבית

עלינו לבחון מהו הסכום שאנחנו מעוניינים ויכולים להשקיע כדי להגיע לתוצאה שאנחנו רואים בעיני רוחנו? זאת מתוך ידיעה שעיצוב נכון, יעניק לנו  תחושת ערך עצמי גבוהה יותר וכושר תפקוד גבוה יותר. עיצוב נכון יתרום לנו לאיכות חיים טובה יותר, לתחושות נוחות, סדר ורוגע גבוהות יותר. כמה נעים להכנס לחלל מעוצב ומדויק המתאים לצרכים שלנו עד לפרטים הקטנים שכידוע, עושים את כל ההבדל.

איך לחלק את התקציב?

בעת חלוקת התקציב עלינו לבחון מה חשוב לנו יותר? עניין אישי ומאוד אינדווידואלי. האם להשקיע יותר בריהוט תפקודי או בפרטים שהם לנוי בלבד, כמו תמונות, ציורים או איורים או כל פריט כיפי אחר הנותן לכם תחושה של חוויה מדויקת, מהנה ונעימה. מחשבה על הפרטים הללו  ,תוביל  אתכם לתמונה המנצחת האידיאלית עבורכם.

דוגמא לתכנון נכון

זוג צעיר פנה אליי בבקשה לעצב את כל הבית.  ערכנו אבחון מדויק כדי לגלות באיזה חלל של הבית הם שוהים ובאיזה אחוז מהזמן. לאחר שבחנו לעומק את התנהלות היום יום שלהם, מצאנו כי הם שוהים בסלון 65% מהזמן הפנוי. שם חסרו להם ארגון ואסתטיקה.

התקציב שעמד לרשותם לא הספיק לעיצוב הבית כולו, אך האבחון ממילא הצביע על כך שאין צורך לעצב את כל הבית, אלא למקד את מרבית המאמץ בסלון. פעלנו בהתאם למסקנות. הכי פשוט, נכון? כשזה זורם, זה זורם.

היום,  שנתיים מאוחר יותר, הם עדיין מרוצים ומרגישים שבזכות מיקוד ודיוק הרצונות שלהם, הם חיים בסביבה שגורמת להם שמחה ונחת. הניתוח שערכנו הצביע על כך שהם רוצים חוויה זוגית טובה יותר. 

החוויה הזוגית שלהם התרחשה בעיקר באזור הסלון, על הספה מול הטלוויזיה, שם נהגו גם לאכול. שביעות רצונם מהעיצוב לאורך זמן  הגיע בזכות ניתוח ממוקד וממקד מה האזור המדויק עבורם להשקעה הן מבחינה כלכלית, והן מבחינת השקעה המחשבה והמשאבים הנוספים. 

תכנון תקציב נכון לעיצוב הבית אצל הורים לילדים קטנים

גם במקרה הזה, התקציב מכתיב התמקדות. השאלה העיקרית הייתה, מהו הדבר החשוב ביותר בו כדאי להתמקד? התברר שחסרו בביתם אזורי משחק עבור הילדים. זו הנקודה בה החליטו להתמקד. זה הדבר שיגרום להם לתחושת אושר, העיצוב הנקודתי שעונה על הצורך ההורי שלהם להעניק לילדיהם בית מתאים.   

כדאי להבין את התמונה הכללית – אנחנו אנשים דינמיים, מלאי תוכן וחוויות. הקירות הם… קירות. אנחנו אלה שצריכים לתת לקירות ולחללים עומק ותוכן ונשמה, זיכרון והתרגשות.

חלוקת תקציב גם למשאבים הנוספים או: אל תבזבזו אנרגיה

חלוקת התקציב לא נגמרת רק בחישוב הכלכלי שיגדיר לנו במה להשקיע פחות ובמה יותר. עלינו להגדיר מראש יעדים ורצונות, נתמקד במטרות שהצבנו לעצמנו. כך נמנע מצב שמרוב עצים לא נראה את היער, נשמור על עצמנו ונחסוך הרבה אנרגיה.

ישנו מבחר אינסופי של אפשרויות לעיצוב הבית. אם לא נגדיר ונתמקד, נגיע למצב בו אינסוף האפשרויות עטות עלינו כמו תמנון ומונעות מאיתנו למצוא את הידיים ואת הרגליים.  אנחנו חייבים לדעת איך לצאת מזה, ובעיקר. איך להתחיל. אז… קחו נשימה עמוקה, ויאללה, מתחילים. 

כדאי להבין את התמונה הכללית – אנחנו אנשים דינמיים, מלאי תוכן וחוויות. הקירות הם… קירות. אנחנו אלה שצריכים לתת לקירות ולחללים עומק ותוכן ונשמה, זיכרון והתרגשות.

"אושר לא נמצא בעצם הבעלות על כסף; הוא נמצא בשמחת ההישג, בריגוש של מאמץ יצירתי."

פרנקלין ד. רוזוולט

לסיכום,
חלוקת תקציב נכונה בנויה מבחינת המצב האישי שלנו, הצרכים והרצונות הנובעים ממנו והתקציב העומד לרשותנו. כמו כן, כדאי לזכור לעשות את אותה חלוקת תקציב גם לאנרגיה ולכוחות שאנחנו משקיעים בפרוייקט על ידי הצבת מטרות ברורות על מנת לחסוך בלבול. חשוב שנערוך את כל החישובים הרלוונטיים על מנת להנות גם מהדרך!

״רחל היא אדריכלית שמלמדת את אבני היסוד העסקיים של אדריכלים ומעצבים. ונפתח בפני עולם מופלא שלא ידעתי על קיומו. אומרים שאנשים יוצרים בדרך כלל מנהלים גרועים. יש בזה משהו. למדתי אדריכלות 5 שנים אבל אף אחד לא לימד אותי לנהל עסק. לעשות שיווק, למכור, להכין הצעות מחיר, להגדיר מה כן, ומה לא. להיות מקצוענית בניהול עסק. כדי לתת את השרות הכי מקצועי שיש. ״
אדריכלית רותי קידר
אדריכלית מומחית במיקסום חללים

רוצים עוד דברים?

לעוד פוסטים ומאמרים בבלוג

אל תעזוב ללא להיות חבר בקהילת מעצבים הצלחה