מה הוא ברנד? ואיך יוצרים מותג מנצח ?

כותבת הבלוג
רחל_ורשבסקי_ליווי_עסקי
אדריכלית רחל ורשבסקי
אדריכלית מלווה עסקית עסקית מעצבים ואדריכלים

פתחתם את העסק שלכם בשמחה וקול תרועה רמה, יש לכם את כל הדרייב שבעולם לעבוד ולהפיץ את הבשורה שלכם לעולם וללקוחות פוטנציאלים. אבל איך עושים את זה ואיך השיווק שלנו הופך ממודעות אקראיות בפיד למיתוג עסקי שהלקוחות יזהו ישר? איך משלבים במיתוג אסטרטגיית שיווק מנצחת ומה כדאי שהBrand שלכם יכלול? 

ברנד (Brand), הוא מושג שיווקי המתאר את כל הפעולות השיווקיות שאנחנו עושים היוצרים לנו את המיתוג העסקי. קחו למשל חברות גדולות כמו קוקה קולה, שהסלוגן שלה הוא טעם החיים. כל השיווק, הפרסומות ומודעות הענק מעבירים את המסר סביב חיים טובים יותר, פאן, מסיבות וטעימה טובה יותר מהחיים. 

הברנד שלנו, המיתוג הוא סך כל השיווק החווייתי שאנחנו מכניסים לעסק שלנו. הוא כולל את מהלכי השיווק, האסטרטגיה, הטקטיקות ודרכי המכירה של המותג. 

דוגמה טובה למיתוג מנצח היא חברת ‘קינדר’ שהוציאה בשנות ה-80 את ביצת ההפתעה שכולנו מכירים. לא רק שהיא היממה את השוק כולו כשהוציאה את המוצר לשוק, אלא הצליחה לעשות קאמבק גם אחרי 30 שנה ולהמשיך להיות חברת מכירות ענק. אז מה גרם לה להיות כפי שהיא? מדובר בשוקולד פשוט שיש בתוכו  צעצוע שנמכר במחיר מופקע של 8-12.5 שקלים. זהו מוצר קטן וגאוני שנמכר בענק, רק כי השיווק שלו נכון. 

השאלה שצריכה להנחות אותנו במיתוג העסקי שלנו היא – איך אנחנו כבעלי עסקים יכולים לשכפל את עצמנו כמו קינדר. מה הקסם שיש במוצר שלנו? מה ההפתעה שלנו בשיווק? איך אנחנו יכולים לחשוב מחוץ לקופסא כדי להיות ביכולת מכירה במחירים הרבה יותר גבוהים ולהיות מותג משלנו.

מיתוג עסקי מנצח - חשוב והתעשר / נפוליאון היל

“חשוב” והתעשר הוא קלאסיקה ספרותית מכוננת שכתב נפוליאון היל בשנת 1937. זהו ספר שיש לו יכולת השפעה ברמה האנרגטית, התודעתית והוא לוקח אותנו למעלה. הספר מתאר שלוש מערכות מסיביות שצריכות להנחות אותנו בפעילות העסקית: עשייה, התמדה ואמונה.
אני יכולה להעיד על עצמי שאולי יש מעצבים רבים אחרים וטובים, אבל לי יש את שלושת המערכות של היל, שדוחפות את העסק שלי למעלה כל הזמן. אני מאמינה שבכל דבר שאני נוגעת יש לי נקודת שפע. זה אומר גם שפע ממכם החוצה ללקוח, הקפידו לתת לו  הרבה מעבר למה שהוא מצפה. השפע כבר יחזור אליכם בחוויה טובה של הלקוח, שימליץ עליכם ויקרב אליכם עוד ועוד לקוחות. באחת הפעמים שיצאתי מאזור הנוחות, הזמינו אותי להרצאה בדימונה. מדהים לחשוב על זה שמישהו שילם 15,000 למעצבת כדי שתבוא להרצאה.
התהליך קורה וחוזר על עצמו. אני מבקשת משהו, כותבת אותו לפרטים ואחרי תקופה מסוימת בה אני מקפידה להשקיע בעשייה, התמדה ואמונה הבקשה שלי מתגשמת. ההגשמה לא מגיעה ישר, חבל שתהיה ציפייה כזאת. אנחנו צריכים לעבוד באמונה על המשאלות שלנו כדי שהן יתגשמו.
איך מיישמים את שלושת המערכות? 

רוצה לגרום לעסק שלך להצליח בענק?!
כנסו לתכנית ליווי און ליין להצלחה עסקית

איך מגייסים לקוחות חדשים,
איך סוגרים כל עסקה,
מה זה הצעות מחיר שמוכרות, ועוד.
אל תפספסו, הרשמו !

אמונה

אמצו לעצמכם אמונה בהצלחה של העשייה. לא משנה כמה פעמים הפוסט שלנו לא עבד, לא משנה כמה לקוחות אמרו לנו לא, אנחנו ממשיכים בדרך. בטוחים בעשייה שלנו מלאים באמונה שהמוצר שלנו טוב ועושה שירות מעולה עבור הלקוחות שיבחרו בו. 

עשייה

צרו עשייה בנפח גבוה, ייצרו מוצרים שעומדים בפני עצמם ומוצרים נושקים וקשורים. למשל, סדנאות ללימוד הידע שלכם, כנסים וספרים. כדי להגיע למצב שבו אנחנו מעבירים את הידע שלנו לאחר, אנחנו צריכים להכין את האני הפנימי שלנו במסע. זה עניין של זמן והתמדה.

התמדה

אם החלטתי על מוצר מסוים, בניתי אותו, השקעתי בו ואני מאמינה בו – אמשיך לשווק אותו ואצור עוד נגזרות של אותו מוצר. ההתמדה תומכת בהצלחה שלנו, גם הקהל שלנו רוצה לראות את האמונה וההתמדה במוצרים שלנו. אם אנחנו לא מספיק מאמינים בהם כדי לשווק אותם החוצה, למה שהם כן יאמינו?

מהם שיווק ומיתוג?

אלו הם תכנון המכירה וההפצה של המוצרים שלנו, סך כל הדרכים לעורר את הצורך אצל הלקוח.
סת’ גודין, מנטור שיווק עולמי מדבר בהרצאות שלו על ההבטחה שאנחנו יוצרים סביב מכירת המוצרים בשיווק שמסביב למוצר, ולא במוצר עצמו. הוא נותן דוגמה על עוד מוצר שכולנו מכירים – לחם פרוס. המוצר הזה שכב על המדפים במשך 15 שנה לפני שמישהו היה מוכן לקנות אותו, עד שבא מישהו והבין איך להפיץ את הבשורה. גודין אומר, רעיונות שמופצים הם אלה שמצליחים. למעשה, כל המוצרים שמצליחים הם תוצאת ההבנה של הדרך לפנות לקהל. מישהו שם הבין איך לפנות נכון לקהל ולגרום לו לרכוש לחם פרוס שוב ושוב. 

חשבו על אפקט הוואו שלכם וצרו דברים מופלאים

גודין אומר, עשו דברים מופלאים בעסק שלכם [הפניה לכתבה הדרך לבלוט מעל כולם – שיווק ופרסום בעידן הדיגיטלי]. תעשו דברים שעוד לא עשו, פתחו לאנשים את הראש בצורה אחרת. איך עושים את זה? לכל אחד מאתנו יש את זווית הראייה הייחודית שלו, שתפו את העולם בצורת החשיבה האישית שלכם.

אנחנו רוצים להיות מעבר בשיווק שלנו, לחצות את הגבולות. לכן, אם כולם כבר עושים משהו מסוים לכו אתם ותעשו משהו אחר. אם כולם כבר מצלמים סרטונים, לכו להקליט פודקאסטים. לכו להרצאות, לכו לשידורי לייב, לכו ותעשו דווקא את הפעולות שרוב האנשים חוששים לעשות. 

הקפידו לכלול בכל פעולה שיווקית גם הנעה לפעולה, Call to action. כי אם דיברנו על המוצר, השקענו בעיצוב ופרסמנו ולא סיימנו בסוף עם פעולה מסוימת שהלקוח צריך לעשות (הרשמה דרך לינק, הורדת מדריך, כניסה לאתר וכדומה) זה נחמד, אבל זה לא מביא לנו כסף הביתה. הפעולות השיווקיות שלנו צריכות להצדיק את עצמן ולהחזיר את ההשקעה, או במילים אחרות ROI =  Return on Investment. 

מיתוג חזק ואחיד יביא אתכם להצלחה

מיתוג חזק לעסק שלכם, שמתוכנן לפרטי פרטים ומושקע גם כלכלית יכול להביא אתכם תוך שנה לסגירת פגישות ייעוץ בשווי 3000 ₪. המיתוג ישדר את האג’נדה שלכם, את הלך הרוח, הצבעים שתבחרו יעידו עליכם וישפיעו על הבחירה של הלקוח בכם או באחר. המיתוג עליו תחליטו צריך להופיע בכל הפרסומים שלכם, בלוגו כמובן ומוצרים המשלימים שתוציאו. מיתוג אחיד מעביר מסר חשוב ללקוח, זה נתפס רציני יותר ואף יכול ליצור את הרושם שמדובר בחברה גדולה שיש אנשים שנוטים לבחור דווקא בה. מסר המותג יעבוד באופן חיובי, גם עליכם – המחשבה, האמונה וההשקעה במיתוג יביאו אתכם למקום מנטלי של עסק שעומד בפני עצמו, שיש לו מיתוג ומסר רעיוני שעובר ללקוחות בכל פרסום. 

על השקעה כלכלית, מתחרים ופלטפורמות חינם

קולגות בתחום רואים את הפרסומים שלנו וחלקם מוציאים מוצרים דומים, אך אם תשקיעו כלכלית בעסק שלכם, מה שלא כולם עושים תגיעו לתוצאות אחרות לגמרי מהמתחרים שלכם. אני השקעתי מעל חצי מיליון שקל בעסק שלי כדי להגיע למותג שאני, המתחרים לא משקיעים ככה ולכן הם לא יגיעו לאן שהגעתי.

את ההשקעה הכספית בפרסומים ובמיתוג שלי התחלתי בצעדים קטנים. סכום ההשקעה הוא סכום מצטבר שהלך וגדל לאט לאט עם הזמן וההכנסות. שימו לב שאתם משקיעים סכומי כסף שמצדיקים את עצמם וכי העסקאות שנסגרות בעקבות הפרסום מחזירים לפחות חלק יחסי מההשקעה. 

פרסום אפשר גם בחינם

עם זאת, אפשר לעשות דברים מופלאים גם במעט כסף. האתר שלי בגלגול הראשון שלו, למשל, הוא סטנדרטי, פשוט ובנוי מתבנית שעלתה 40 דולר. את התבנית ניתן להחליפה ולשנות מתי שרוצים. כך אפשר לשדרג ולשנות את האתר מעת לעת, להוסיף לו דפים חדשים ולרענן אותו בהתאם לשינוי הזמן. 

בתחילת דרכי העסקית, פתחתי בלוג שנקרא Desing and etc. בפלטפורמה של בלוגים חינמיים שקיימים ברחבי הרשת. חפשו לכם אפשרות כזו לפרסום ללא עלות שתיתן לכם במה חופשית לפרסום המסרים שלכם. את אותו בלוג אפשר לשתף ברשתות החברתיות ופרסומים נוספים. 

דרך פרסום הבלוג הגיע אליי לקוח שהתעניין בפגישת ייעוץ, הייתי בתחילת הדרך וסגרנו פגישה בשווי 1200 ₪. מכאן והלאה המשכנו את התהליך והוא הפך ללקוח של 45 אלף שקל. עסקה מכובדת שבאה כתוצאה מפרסום של מאמר בבלוג חינמי שהצחיק אותו. 

Play Video about צילום מחזור ספטמבר2019_צילום סיום_2

חיזוק מותג באמצעות וידאו

עדות יוצרת  ודאיות מאד ברורה שמייצרת המון ביטחון אצל הלקוח, מספיקה עדות אחת או 2 בכדי לסגור עבורכם את הלקוח הבא, חזקו את הדוגמא הזו באמצעות הוידאו כאן ועוד עשרות המלצות של לקוחות שלי  בכדי לקבל השראה לחצו כאן בקישור בכדי לקבל קצת יותר השראה לאיך להעניק ללקוח הבא שלכם קצת יותר ודאיות בסגירת העסקה, ואל תשכחו לעדכן אותנו ברשתות החברתיות או אצלנו בדף צור קשר כאן בקישור

צ׳ק ליסט להיות ברנד חזק { גזור ושמור}

לסיכום

ברנד, מיתוג עסקי בעברית,  הוא סך כל הפעולות השיווקיות בעסק שלנו. מיתוג מנצח יבוא באמצעות תכנון מוקפד, דרך בחירה של נראות המותג והמסרים בהם הוא אוחז והוא זקוק לשלוש מערכות מסיביות שבעל העסק צריך להניע תמיד: אמונה, עשייה והתמדה. כדאי שהמיתוג שלכם יכלול עשייה של דברים מופלאים ואחרים, כאלה שעוד לא עשו לפניכם. משהו ייחודי שלכם שתוכלו להפתיע בו את העוקבים והלקוחות הפוטנציאלים. המיתוג מעביר מסר של עסק יציב שיש לו אג’נדה ואמירה משלו. תוכלו להשקיע בפרסום המותג בכסף או בזמן, דרך פרסום בפלטפורמות חינמיות.

רוצה לגרום לעסק שלך להצליח בענק?!
כנסו לתכנית ליווי און ליין להצלחה עסקית

איך מגייסים לקוחות חדשים,
איך סוגרים כל עסקה,
מה זה הצעות מחיר שמוכרות, ועוד.
אל תפספסו, הרשמו !

״רחל היא אדריכלית שמלמדת את אבני היסוד העסקיים של אדריכלים ומעצבים. ונפתח בפני עולם מופלא שלא ידעתי על קיומו. אומרים שאנשים יוצרים בדרך כלל מנהלים גרועים. יש בזה משהו. למדתי אדריכלות 5 שנים אבל אף אחד לא לימד אותי לנהל עסק. לעשות שיווק, למכור, להכין הצעות מחיר, להגדיר מה כן, ומה לא. להיות מקצוענית בניהול עסק. כדי לתת את השרות הכי מקצועי שיש. ״
אדריכלית רותי קידר
אדריכלית מומחית במיקסום חללים

לעוד פוסטים ומאמרים בבלוג